Menu
Nie ma drugiego tak pożytecznego stworzenia na świecie jak pszczoły. I nie chodzi tutaj jedynie o zapylanie 80% roślin występujących w naszej strefie klimatycznej, ale przede wszystkim o pszczołę miodną, której zawdzięczamy takie produkty jak miód, pyłek kwiatowy, pierzgę, propolis czy wosk pszczeli. To właśnie pszczoła, będąca królową ogrodów i pól uprawnych, jest niezastąpioną częścią ekosystemu. Wydaje się, że tak dobrze zorganizowany owad doskonale sam radzi sobie w otaczającym nas świecie. Jeszcze za czasów pierwszych bartników tak właśnie było. Jednak zbyt duża ingerencja ludzi w środowisko sprawiła, że dzisiaj pszczoły są w dużej mierze zależne, także od działań człowieka.
Coraz częściej przekładamy estetykę i modę nad potrzeby przyrody zapominając, że jesteśmy tylko jej częścią. W dobie najnowszych trendów promujących minimalistyczne ogrody, pszczoły muszą się wiele natrudzić, aby znaleźć pożytek, który zapewni przetrwanie całego roju. Dlatego tak ważne jest, aby planując aranżację ogrodu, nie tylko nie zapominać o chabrach, bławatkach czy lawendzie, ale także nie bać się roślin polskiej wsi jak malwy, dziewanny, nasturcje czy zioła typu mięta czy melisa, które stanowić będą dla pszczół doskonały pożytek. Wybierając rośliny, mające zdobić nasze ogrody czy balkony, decydujmy się na te, które będą stanowiły dla pszczół źródło pożytku. Bogate w nektar i pyłek gryka, nostrzyk, ogórecznik, dalia czy kwitnąca najdłużej facelia, pozwolą pszczelej rodzinie na uzupełnienie zapasów pokarmu w sezonie. Pyłkodajne krokusy, zasadzone wczesną jesienią, nie tylko powitają w naszym ogrodzie wiosnę, ale przede wszystkim staną się pierwszym dostępnym pożytkiem dla pszczół kończących zimowlę. Rośliny wieloletnie jak pierwiosnek, krwawnica pospolita, hibiskus, mikołajek płaskolistny świerzbnica polna czy łyszczec wiechowaty to najciekawsze z bylin, których uprawa nie wymaga wiele wysiłku, a ich nasiona są bardzo łatwo dostępne. Mniszek lekarski, koniczyna, nawłoć, szałwia, lucerna, żywokost czy trędownik bulwiasty nie tylko pomogą pszczołom, ale także będą stanowiły doskonałe uzupełnienie naszej domowej apteczki jako zioła o właściwościach zdrowotnych. Zasadzona na balkonie kocimiętka właściwa ucieszy zarówno zbieraczki szukające pokarmu jak i nasze domowe czworonogi. Wśród krzewów, postawmy na głóg dwuszyjkowy, malinę, wrzos, różę, czarną porzeczkę, berberys czy magnolię. Jeśli tylko przestrzeń naszego przydomowego zaplecza pozwala na zasadzenie drzew, wybierzmy te najbogatsze w nektar czyli lipę, klon, akację, wierzbę, jarząb, śliwę wiśnię czy jabłoń. Drzewa owocowe nie tylko dostarczą nam zdrowych słodkich przekąsek, ale przede wszystkim będą źródłem pokarmu dla mieszkających w pobliżu rodzin pszczelich.
Zaraz po zapewnieniu pszczołom dostępu do pokarmu zadbaj także, aby w pobliżu nie zabrakło świeżej wody. Doskonałym wsparciem zapylaczy jest pozostawienie tzw. dzikiego zakątku. Miejsce, gdzie w wysokiej trawie gromadzić się będzie rosa, a bujna roślinność da schronienie przed upałami w długie letnie dni. Innym świetnym pomysłem jest wykonanie poidełka, z którego w sposób bezpieczny pszczoły będą mogły pobierać wodę. Wystarczy miseczka z płasko ustawionymi kamieniami czy kawałkami drewna lub mchem, na której robotnica będzie mogła przysiąść, aby ugasić pragnienie. Ważne, aby instalacja była stabilna a poziom wody nie groził utopieniem. Choć temperatura w środku ula sięga 34 stopni Celsjusza, upały potrafią także być niebezpieczne dla pszczół. Dlatego jeśli zobaczysz osłabioną pszczołę na swoim parapecie udziel jej pierwszej pomocy. Rozcieńcz na małej łyżeczce odrobinę miodu z wodą lub białym cukrem i podawaj owadowi aż odzyska pełnie sił.
Choć głód i brak dostępu do wody są kluczowymi zagrożeniami jakie dotykają każdego roku owady pożyteczne, ważne jest także zadbanie o gniazda naszych ogrodowych przyjaciół. Aby wykonać domek dla owadów potrzeba jedynie kilku listewek, szyszek, słomy i dobrych chęci. Hotelik tego rodzaju powieszony na pobliskim drzewie, pozwoli m.in. murarkom na odpoczynek oraz gromadzenie zapasów pożywienia po całym dniu ciężkiej pracy. Ustaw domek w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu. Najlepsza jest do tego południowa lub południowo-wschodnia strona domu pod zadaszeniem. Przyjaźń z pszczołami to zawsze obopólna korzyść! Jeśli tylko Twój ogród zakwitnie miłością do tych niesamowitych owadów, już niebawem zobaczysz ile kolorów i piękna potrafi mieć pszczela wdzięczność.