Menu
Celem kampanii „Podziękuj pszczole” jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół, środowiska naturalnego oraz pszczelarstwa.
Hasło kampanii „Podziękuj pszczole” ma na celu wydobyć ze społeczeństwa pewnego rodzaju wdzięczność za pracę zapylaczy. Pszczoły, aby znaleźć pokarm i przetrwać, potrzebują różnorodnych siedlisk i wielu gatunków roślin, jednocześnie same przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności, bo jako zapylacze odgrywają ogromną role w rozmnażaniu roślin i odżywaniu zwierząt. Zubożenie ekosystemów oznacza zatem zagrożenie nie tylko dla pszczół, ale także dla innych gatunków zwierząt i roślin, a tym samym dla człowieka.
Dlatego warto na moment zastanowić się, co dzięki pszczołom otrzymujemy i za co warto im podziękować.
Bioróżnorodność w przyrodzie jest zagadnieniem aktualnym i ważnym, zwłaszcza w kontekście zagrożeń, jakie dotykają wiele gatunków zwierząt, w tym pszczół. Przyczyny wymierania pszczół są złożone i związane z czynnikami klimatycznymi oraz działalnością człowieka. Warto jednak pamiętać, że pszczoły odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin i wpływają na bioróżnorodność, a tym samym na stabilność całego ekosystemu.
Zapylanie roślin jest procesem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju i rozmnażania roślin. Odpowiadają za niego przede wszystkim owady, w tym pszczoły. Szacuje się, że w światowym rolnictwie pszczoły zapylają około jednej trzeciej roślin uprawnych. Oprócz tego, pszczoły zapylają wiele roślin dziko rosnących, co ma ogromne znaczenie dla bioróżnorodności.
Znaczenie pszczół dla bioróżnorodności
Zapylanie przez pszczoły wpływa na bioróżnorodność w kilku aspektach. Po pierwsze, dzięki zapylaniu roślin przez pszczoły, uzyskujemy większe i bardziej kształtne owoce oraz nasiona lepszej jakości. Po drugie, zapylanie przyczynia się do powstawania różnorodnych odmian roślin. Po trzecie, dzięki zapylaniu, zwiększa się ilość roślin, co przyczynia się do zachowania różnorodności biologicznej.
Cechy indywidualne pszczoły, które wpływają na zapylanie roślin
Pszczoły mają wiele cech, które wpływają na ich skuteczność w procesie zapylania. Przede wszystkim, pszczoły tworzą największe skupiska, nazywane rodzinami pszczelimi. Dzięki temu, zimując w gromadzie, mogą zapylać duże obszary już od początku wiosny. Pszczoły miodne mają też duże zapotrzebowanie na pyłek oraz gromadzą spore ilości miodu, co sprawia, że odwiedzają znaczne ilości kwiatów. Ich włoski, pokrywające ciało, umożliwiają osadzanie się pyłku, który jest automatycznie przenoszony na inne rośliny. Pszczoły są też skrupulatne w wykorzystywaniu źródła pyłku, co nazywa się “wiernością kwiatową”.